Víte, co má společného tropický deštný prales a chodba úřední budovy v osmdesátkách?
Ano, monstery.
Díky svým působivým vykrajovaným listům se stala hvězdou žebříčku oblíbenosti pokojovek. Není zas tak těžké o ni pečovat a když jí poskytneme vhodné podmínky, odmění se novými listy a kolem sebe vyhazuje desítky metrů vzdušných kořenů (ty jsou mimochodem v původní domovině surovinou k výrobě různých užitečností – provazů, nábytku, klobouků nebo košů).
Tou domovinou monster je tropický deštný prales Jižní Ameriky. Tyhle pralesní rostliny mají podobu mohutných lián, její listy měří kolem metru a ty desítky metrů kořenů v tomhle případě nejsou nadsázka. Spadá do čeledi arónovitých, monster existuje přes čtyřicet druhů. Druh, co si podmanil pěstitele pokojovek se jmenuje Monstera deliciosa – tedy skvostná. Nač falešná skromnost, rostlino, je to přiléhavé druhové jméno! Navíc její plody jsou jedlé a prý i poměrně chutné – v pralese dobré vědět.
Co tedy dopřát monsteře, která se nějak dostala k vám domů?
- Poskytněte jí dostatek světla a místa. Monstery si libují ve velkých světlých prostorech jako jsou chodby, haly. Vzpomeňte si na kytky na školní chodbě u stěny z luxfer – to je ono! Rozptýlené rovnoměrné světlo dělá dobré velkým listům. Když má světla málo, natahuje se za ním a nové listy nemusí mít to tak žádané efektní vykrojení, ale „jen“ srdčitý tvar. Každý nový list každopádně přináší radost, a pozorovat, jak se rozvíjí, je napínavější než kovbojka.
- Čím víc místa rostlině poskytnete, tím větší listy si bude moct dovolit. Nešetřete ani místem v květináči, živit takové listy vyžaduje pořádné kořeny.
- Dopřejte jí vzdušnou vlhkost. Vzpomeňte si na její původní domovinu. Může se jí dařit v koupelně, pokud je i dostatečně světlá. Jednou za pár dní ocení rosení rozprašovačem.
- Non – toxic hack neboli vychytávka na závěr: listy monster se pro lesk dají „čistit“ banánovou slupkou.
Pokud byste chtěli rostlinu rozmnožit, je to snadné.
Množí se řízkováním, řízek by měl mít aspoň jeden list a vzdušný kořen, ale není žádný zázrak, když ve vodě zakoření i ulomený list.
Ještě pořád se stává, že někdo nabízí obrovské monstery například jako součást pozůstalosti nebo při stěhování. Získáte-li takovou rostlinu, vyhráváte jackpot. Pokojovka, o kterou dlouhé roky někdo s láskou pečoval, má pravděpodobně mnohem tužší kořínek, než rostlina z hobby marketu, ale o tom zase jindy.
Autorka tohoto článku je pěstitelkou tří monster. Jednu si tzv. uštípla v bývalém zaměstnání, druhou při procházce vylovila z popelnice, třetí – nádhernou monkey – koupila u Nedbalek.